Projekti

"ĒNAS"
   Dejas izrāde "ĒNAS" - laikmetīgās dejas un ēnu teātra principu sintēze.
 „ĒNAS” ir izrāde par mūsu saikni ar Visumu un Dievu, par dzīvību uz planētas Zeme, par nāvi un mūsu ēnām, kas ir neatņemama mūsu eksistences sastāvdaļa. Izrādē horeogrāfe Lilija Lipora risina jautājumus - Kas ir ēna? Kāda ir mana, sabiedrības, dejas un laikmeta ēna? „Izrāde ir telpa iztēlei, asociācijām, zināšanām un vienkārši baudījumam. Dejas izrādes forma dod iespēju gan lielam, gan mazam atrast sev svarīgo, interesanto,” par iestudējumu stāsta L.Lipora.
  Dejas izrādi „ĒNAS” radījusi horeogrāfe Lilija Lipora ar dejotājiem Modri Opeltu, J.V. Latvijas Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas specialitātes absolventiem Gabiju Bīriņu, Kati Pumpiņu, Reini Rešetinu, Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas specialitātes absolventiem Edgaru Šļakotu, Katrīnu Albuži, gaismu un video scenogrāfu Egilu Kupču (kopš 2003.gada veidojis gaismu scenogrāfiju un režiju visiem „Stars’ Well” projektiem), tērpu mākslinieci Gunu Stikāni, izrādes asistentiem Edgaru Liporu un Viljamu Plešu. Savukārt izrādes muzikālo noformējumu veidojuši lielu popularitāti guvušie ģitāras virtuozs Stefano Barone (Itālija) un Latvijas pianiste Liene Circene.
   Izrāde „ĒNAS” savu pirmizrādi piedzīvoja 2015.gada vasarā, Piektajā Starptautiskajā Laikmetīgās dejas festivālā „VIDES DEJA”. Tās dejotāji 2015.gadā Latgales vēstniecībā „Gors” sadarbībā ar vācu ērģelnieku Ansgaru Valenhorstu veidoja iestudējumu  „DEJA.ĒNAS.IMPROVIZĀCIJA” par pasaules radīšanu, apvienojot laikmetīgo deju, ēnu teātra principus un ērģeļmūzikas improvizāciju.  
 
 
   "To, ko cilvēki dēvē par savas miesas ēnu, nemaz nav miesas ēna, bet dvēseles miesa” (O.Vailds)
   "Vairākās dejas izrādēs esmu izmantojusi ēnas, šajā darbā vēlējos tās pamatīgi izpētīt, tā, lai pietiek, lai šis temats ir izsmelts.Šobrīd jau zinu, ka nepietiek." (Lilija Lipora)
    "Viss sācies no mīlestības gaismas un tās ēnas. Radošuma dzinējspēks ir domu ēnas.Pēc dzīves piepildījuma mēs kavējamies ēnu valstībā. Dzīvnieki neskatās uz zvaigznēm, cilvēki negrib redzēt savu ēnu.
   Tu esi te, man pretī, es to jūtu, kad saņemu no Tevis ziņu... internetā. Satikties? Ko es teikšu, ko es.. nē, labāk, lai ir tā, kā ir. Mēs jau tiekamies - "mākonī", kā divas ēnas." (Edgars Lipors)
  "Fiziskajā plānā viss ir vienkārši. Krīt gaisma, un ir ēna - no kaut kā. Bet kā ir citos plānos? Kur ir mūsu mentālās ēnas? Kā tās izpaužas? Varbūt līdzīgi kā fiziskajā pasaulē, tās ir un tās nav. Varbūt mēs kā apmāti cenšamies tās noformulēt, iegrožot, izprast, lai gan tam ir tāda pati jēga, kā noķert savu ēnu." (Modris Opelts)
   "Mūsu ēna ir radīta, lai to pārvērstu gaismā." (Viljams Plešs)
  "Ēna parāda saules stiprumu - jo lielāk ēna, jo mazāk saules...Katrs mirklis ir izvēle - sastingt un palikt ēnā, vai dzīvot gaismā.." (Inese Grīnvalde)
 
Horeogrāfe: Lilija Lipora
Dejo: Gabija Bīriņa, Kate Pumpiņa, Katrīna Albuže, Reinis Rešetins, Modris Opelts, Edgars Šļakota
Gaismas un video scenogrāfija: Egils Kupčs
Izpildproducente: Inese Grīnvalde
Izrādes iestudējuma asistenti: Edgars Lipors un Viljams Plešs
Mūzika: Stefano Barone (Itālija), Liene Circene
Tērpi: Guna Stikāne
 
   Dejas izrāde „ĒNAS” iestudēta ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, dejas un personības kultūras centra „I-dejas māja” un privāto ziedotāju atbalstu, to piedāvā Dejas atbalsta fonds „Zvaigžņu AkA”.
 
   "Man simpatizē horeogrāfes sīkstums un enerģija, ar kādu viņa turpina savu mākslinieces ceļu. Un vēl vairāk man patīk tas, ar kādu prieku viņa atrod arvien jaunus izteiksmes līdzekļus, ar kuriem būvēt savas dejas izrādes. Šoreiz ļoti izteiksmīgs ir ēnu teātra iespēju izmantojums, turklāt izrādē ir svarīga mūziķu klātbūtne. Un ir vēl kāda lieta, kas raksturīga Lilijai Liporai – viņai svarīgi, lai izrāde būtu saprotama skatītājam. Tēmas ir ārkārtīgi visaptverošas (kā pasaules radīšana, korporatīvā globalizācija u.tml.), bet dejotāji tās mūzikā un ēnu teātrī izspēlē uztverami, pat ja bez programmiņas nav iespējams visu formulēt vārdos. Var manīt, ka arī šoreiz publika ar redzēto ir ļoti apmierināta. Šādas izrādes veic svētīgu skatītāja izglītošanas darbu ceļā uz sarežģītākiem mākslas notikumiem. Un tādēļ pēcsajūta ir ļoti patīkama."
(Dita Jonīte, teātra kritiķe)
 
 ‘’Čehijā ir laikmetīgās dejas teātris un es esmu redzējusi ļoti dažādas augsta līmeņa izrādes. Ir ļoti interesanti redzēt, kādus mākslas žanrus režisors savā izrādē nolemj sintezēt mūsdienās. Nekad iepriekš nebiju redzējusi laikmetīgās dejas apvienojumu ar ēnu teātri, tāpēc dejas izrāde „ĒNAS” bija man pārsteigums. Izrādi sniedza ļoti labi dejotāji.”
Dagmar Bednáriková, kultūras centra vadītāja (Čehija)
 
   „Dejas izrāde „ĒNAS” deva iespēju redzēt kaut ko jaunu un savādāku, nekad iepriekš nebiju redzējusi laikmetīgo deju kombinācijā ar ēnu teātri. „ĒNAS” atspoguļoja cilvēka mūžu no dzimšanas līdz nāvei, kuru caurvija bērnības periods, atklājot attiecības ar vecākiem, lološanu mātes rokās, audzināšanu, kam sekoja jaunības gadi, mīlestības jūtas. Izrādē poētiskā veidā izstāstīta cilvēka dzīve.”
Lucia Kramer, Štutgartes Jaunā teātra dramaturģe (Vācija)

 

 

Foto: 
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
Video: 
See video
See video