Projekti

"ĒNAS"
   Dejas izrāde "ĒNAS" - laikmetīgās dejas un ēnu teātra principu sintēze.
Izrāde veidota pētot un iedvesmojoties no Z.Freida atziņas, ka ēnā atspoguļojas cilvēka personības neredzamā daļa. Ne vienmēr sliktais ir ēnā, bet ēna ir pretmets redzamajam. Izrādē horeogrāfe Lilija Lipora risina jautājumus: Kāda ir mana, sabiedrības, dejas un laikmeta ēna?
 
   Tu esi te, man pretī, es to jūtu, kad saņemu no Tevis ziņu... internetā. Satikties? Ko es teikšu, ko es.. nē, labāk, lai ir tā, kā ir. Mēs jau tiekamies - "mākonī", kā divas ēnas." (Edgars Lipors)
 
"To, ko cilvēki dēvē par savas miesas ēnu, nemaz nav miesas ēna, bet dvēseles miesa” (O.Vailds)
 
Horeogrāfe: Lilija Lipora
Dejo: Gabija Bīriņa/ Jana Jacuka, Kate Pumpiņa, Katrīna Albuže, Reinis Rešetins, Modris Opelts/Edgars Šļakota
Gaismas un video scenogrāfija: Egils Kupčs
Izpildproducente: Inese Grīnvalde
Izrādes iestudējuma asistenti: Edgars Lipors un Viljams Plešs
Mūzika: Stefano Barone (Itālija), Liene Circene-Ziemele
Tērpi: Guna Stikāne
 
   Dejas izrāde „ĒNAS” iestudēta ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, dejas un personības kultūras centra „I-Dejas Māja” un privāto ziedotāju atbalstu.
Izrāde „ĒNAS” savu pirmizrādi piedzīvoja 2015.gada vasarā, Piektajā Starptautiskajā Laikmetīgās dejas festivālā „VIDES DEJA”. 
 
   "Man simpatizē horeogrāfes sīkstums un enerģija, ar kādu viņa turpina savu mākslinieces ceļu. Un vēl vairāk man patīk tas, ar kādu prieku viņa atrod arvien jaunus izteiksmes līdzekļus, ar kuriem būvēt savas dejas izrādes. Šoreiz ļoti izteiksmīgs ir ēnu teātra iespēju izmantojums, turklāt izrādē ir svarīga mūziķu klātbūtne. Un ir vēl kāda lieta, kas raksturīga Lilijai Liporai – viņai svarīgi, lai izrāde būtu saprotama skatītājam. Tēmas ir ārkārtīgi visaptverošas (kā pasaules radīšana, korporatīvā globalizācija u.tml.), bet dejotāji tās mūzikā un ēnu teātrī izspēlē uztverami, pat ja bez programmiņas nav iespējams visu formulēt vārdos. Var manīt, ka arī šoreiz publika ar redzēto ir ļoti apmierināta. Šādas izrādes veic svētīgu skatītāja izglītošanas darbu ceļā uz sarežģītākiem mākslas notikumiem. Un tādēļ pēcsajūta ir ļoti patīkama."
(Dita Jonīte, teātra kritiķe)
 
 ‘’Čehijā ir laikmetīgās dejas teātris un es esmu redzējusi ļoti dažādas augsta līmeņa izrādes. Ir ļoti interesanti redzēt, kādus mākslas žanrus režisors savā izrādē nolemj sintezēt mūsdienās. Nekad iepriekš nebiju redzējusi laikmetīgās dejas apvienojumu ar ēnu teātri, tāpēc dejas izrāde „ĒNAS” bija man pārsteigums. Izrādi sniedza ļoti labi dejotāji.”
Dagmar Bednáriková, kultūras centra vadītāja (Čehija)
 
   „Dejas izrāde „ĒNAS” deva iespēju redzēt kaut ko jaunu un savādāku, nekad iepriekš nebiju redzējusi laikmetīgo deju kombinācijā ar ēnu teātri. „ĒNAS” atspoguļoja cilvēka mūžu no dzimšanas līdz nāvei, kuru caurvija bērnības periods, atklājot attiecības ar vecākiem, lološanu mātes rokās, audzināšanu, kam sekoja jaunības gadi, mīlestības jūtas. Izrādē poētiskā veidā izstāstīta cilvēka dzīve.”
Lucia Kramer, Štutgartes Jaunā teātra dramaturģe (Vācija)

 

 

Foto: 
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
"ĒNAS"
Video: 
See video
See video