News

DEJAS IZRĀDE „ĒNAS” SEPTEMBRĪ BŪS SKATĀMA DAŽĀDĀS LATVIJAS PILSĒTĀS
   No 15. līdz 22.septembrim Lilijas Liporas dejas izrāde „ĒNAS” - laikmetīgās dejas un ēnu teātra principu sintēze dosies pie skatītājiem vairākās Latvijas pilsētās - 15.septembrī 19.00 Smiltenes Kultūras centrā, 16.septembrī 19.00 Ventspils teātra namā „Jūras vārti”, 17.septembrī 22.00 Olaines estrādē „Dzērveņu festivāla” noslēgumā un 22.septembrī 20.00 Berģu Kultūras centrā, Rīgā.
 „ĒNAS” ir izrāde par mūsu saikni ar Visumu un Dievu, par dzīvību uz planētas Zeme, par nāvi un mūsu ēnām, kas ir neatņemama mūsu eksistences sastāvdaļa. Izrādē horeogrāfe Lilija Lipora risina jautājumus - Kas ir ēna? Kāda ir mana, sabiedrības, dejas un laikmeta ēna? „Izrāde ir telpa iztēlei, asociācijām, zināšanām un vienkārši baudījumam. Dejas izrādes forma dod iespēju gan lielam, gan mazam atrast sev svarīgo, interesanto,” par iestudējumu stāsta L.Lipora.
  Dejas izrādi „ĒNAS” radījusi horeogrāfe Lilija Lipora ar dejotājiem Modri Opeltu, J.V. Latvijas Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas specialitātes absolventiem Gabiju Bīriņu, Kati Pumpiņu, Reini Rešetinu, Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas specialitātes absolventiem Edgaru Šļakotu, Katrīnu Albuži, gaismu un video scenogrāfu Egilu Kupču (kopš 2003.gada veidojis gaismu scenogrāfiju un režiju visiem „Stars’ Well” projektiem), tērpu mākslinieci Gunu Stikāni, izrādes asistentiem Edgaru Liporu un Viljamu Plešu. Savukārt izrādes muzikālo noformējumu veidojuši lielu popularitāti guvušie ģitāras virtuozs Stefano Barone (Itālija) un Latvijas pianiste Liene Circene.
   Stefano Barone ir mūzikas komponists, ģitārists, producents, video mākslinieks un mūzikas skolotājs no Itālijas. Mūzikas kritiķi viņu uzskata par vienu no šī laika radošākajiem un interesantākajiem mūsdienu akustiskās ģitāras mūzikas komponistiem (http://www.stefbarone.com). Savukārt nopelniem bagātā pianiste Liene Circene ieguvusi Latvijas Lielo mūzikas balvu, uzvarējusi vairākos starptautiskos konkursos Ukrainā, Polijā, Francijā un Anglijā, tostarp kļuvusi par 7. Eirovīzijas jauno izpildītāju konkursa laureāti.
  Gandrīz visi izrādes „ĒNAS” dejotāji piedalījušies arī citās Lilijas Liporas dejas izrādēs  - "Deja. Ēnas. Improvizācija", "Krāsas" , "TURpinĀJUMS", "Odiseja Projekts", "Vecīša Cimdiņs" u.c. Vairāk par dejas tēatra kompāniju lasāms mājas lapā www.starswell.lv.
    Izrāde „ĒNAS” savu pirmizrādi piedzīvoja 2015.gada vasarā, Piektajā Starptautiskajā Laikmetīgās dejas festivālā „VIDES DEJA”.  Tās dejotāji pērn Latgales vēstniecībā „Gors” sadarbībā ar vācu ērģelnieku Ansgaru Valenhorstu veidoja iestudējumu  „DEJA.ĒNAS.IMPROVIZĀCIJA” par pasaules radīšanu, apvienojot laikmetīgo deju, ēnu teātra principus un ērģeļmūzikas improvizāciju.
   Horeogrāfe, kustību režisore un dejotāja Lilija Lipora horeogrāfa specialitāti apguvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Viņas izveidotais projektu teātris „Zvaigžņu Aka” („Stars’ Well”) veido laikmetīgā teātra izrādes, kurās svarīga loma ir kustībai un dejai. Lilija Lipora bijusi arī iniciatore Starptautiskajam Laikmetīgās dejas festivālam „VIDES DEJA”, kā arī veidojusi horeogrāfijas leļļu teātra uzvedumiem un muzikāli dramatiskajos iestudējumos, sacerējusi vairākas jaunrades dejas tautas deju kolektīviem. Horeogrāfe savos iestudējumos mēģina atrast veidus, kā savienot dažādus teātra veidus – ēnu teātris, objektu teātris, vides deja, laikmetīgā deja, velotriāls, performanču māksla..Tie ir tikai daži no izteiksmes līdzekļiem, kas Lilijai Liporai palīdz veidot viņas izrāžu tēlus. Dokumentālā filma par Liliju Liporu: https://www.youtube.com/watch?v=HCZ7_3iVTp8
  Atsevišķi Smiltenē dienu pirms izrādes, 14.septembrī plkst.18.00 Smiltenes Kultūras centra Mazajā zālē būs arī iespēja apmeklēt praktisku nodarbību – semināru „Deja un kustība” pie horeogrāfes Lilijas Liporas. Tai aicināti pieteikties pašdarbības kolektīvu dalībnieki un vadītāji (teātris, deja, koris un tml.), vidusskolēni, skolotāji, kā arī jebkurš interesents, kuram interesē deja, kustība un sava ķermeņa attīstība. Nodarbībā „Deja un kustība” dalībnieki iepazīsies ar mūsdienīgām dejas un kustības metodēm un tehnikām, kas attīsta praktiskas iemaņas, kuras nepieciešamas profesionālai darbībai uz skatuves, kā arī noder ikdienas dzīvē. Treniņš paredz gan individuālus, gan grupu vingrinājumus:
-  iesildīšanās – elpošanas vingrinājumi;
-  iekšējās kustības sajušana un ķermeņa valodas attīstīšana;
-  daudzveidīgu ķermeņa formu, kā emocionāla satura nesēju, meklēšana, izpildīšana un apzināšanās;
-  sadarbība ar partneriem – skatuviskās uzmanības attīstīšana;
-  grupas radošums – iegūtās iemaņas realizēt sadarbībā ar citiem grupas dalībniekiem.
  Izrādes „ĒNAS” apmeklētājiem Smiltenē, uzrādot biļeti uz dejas izrādi, nodarbība – seminārs „Deja un kustība” būs bez maksas (pieteikšanās rakstot uz e-pastu madara.murniece@smiltene.lv).
   Dejas izrāde „ĒNAS” iestudēta ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un privāto ziedotāju atbalstu, to piedāvā Dejas atbalsta fonds „Zvaigžņu AkA”. Dejas izrāžu „ĒNAS” norisi atbalsta Ventspils pilsētas dome, teātra nams „Jūras vārti”, Smiltenes pilsētas dome un Smiltenes Kultūras centrs, Olaines novada dome, Garkalnes novada dome un Berģu Kultūras centrs, tirdzniecības centrs „Tobago”, viesu nams "Mazais", informatīvi atbalsta Kurzemes radio.
Biļetes uz izrādēm, kas notiks Smiltenē un Ventspilī iegādājamas „Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv vai kultūras namu kasēs. Biļešu cena pieaugušajiem – 5 EUR un 6 EUR, skolēniem(12+), studentiem un pensionāriem, klašu grupām (virs 10 skolēniem) – 4 EUR (skolotājam izrāde bez maksas).
   Izrādes video reklāma: https://www.youtube.com/watch?v=Fb-CHxm0DSE