News

DEJAS IZRĀDE "ĒNAS" SMILTENES KULTŪRAS CENTRĀ
   15.septembrī plkst.19.00 Smiltenes pilsētas Kultūras centrā, Gaujas ielā 1 būs skatāma dejas izrāde „ĒNAS”- laikmetīgās dejas un ēnu teātra principu sintēze, kā arī būs iespēja apmeklēt praktisku nodarbību – semināru „Deja un kustība” pie horeogrāfes Lilijas Liporas.
   „ĒNAS” ir izrāde par mūsu saikni ar Visumu un Dievu, par dzīvību uz planētas Zeme, par nāvi un mūsu ēnām, kas ir neatņemama mūsu eksistences sastāvdaļa. Izrādē horeogrāfe Lilija Lipora risina jautājumus - Kas ir ēna? Kāda ir mana, sabiedrības, dejas un laikmeta ēna? „Izrāde ir telpa iztēlei, asociācijām, zināšanām un vienkārši baudījumam. Dejas izrādes forma dod iespēju gan lielam, gan mazam atrast sev svarīgo, interesanto,” par iestudējumu stāsta L.Lipora.
  Dejas izrādi „ĒNAS” radījusi horeogrāfe Lilija Lipora ar dejotājiem Modri Opeltu, J.V. Latvijas Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas specialitātes absolventiem Gabiju Bīriņu, Kati Pumpiņu, Reini Rešetinu, Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas specialitātes absolventiem Edgaru Šļakotu, Katrīnu Albuži, gaismu un video scenogrāfu Egilu Kupču (kopš 2003.gada veidojis gaismu scenogrāfiju un režiju visiem „Stars’ Well” projektiem), tērpu mākslinieci Gunu Stikāni, izrādes asistentiem Edgaru Liporu un Viljamu Plešu. Savukārt izrādes muzikālo noformējumu veidojuši lielu popularitāti guvušie ģitāras virtuozs Stefano Barone (Itālija) un Latvijas pianiste Liene Circene.
  Stefano Barone ir mūzikas komponists, ģitārists, producents, video mākslinieks un mūzikas skolotājs no Itālijas. Mūzikas kritiķi viņu uzskata par vienu no šī laika radošākajiem un interesantākajiem mūsdienu akustiskās ģitāras mūzikas komponistiem. Savukārt nopelniem bagātā pianiste Liene Circene ieguvusi Latvijas Lielo mūzikas balvu, uzvarējusi vairākos starptautiskos konkursos Ukrainā, Polijā, Francijā un Anglijā, tostarp kļuvusi par 7. Eirovīzijas jauno izpildītāju konkursa laureāti.
  Gandrīz visi izrādes „ĒNAS” dejotāji piedalījušies arī citās Lilijas Liporas dejas izrādēs  - "Deja. Ēnas. Improvizācija", "Krāsas" , "TURpinĀJUMS", "Odiseja Projekts", "Vecīša Cimdiņs" u.c. Vairāk par dejas tēatra kompāniju lasāms mājas lapā www.starswell.lv.
  Izrāde „ĒNAS” savu pirmizrādi piedzīvoja 2015.gada vasarā, Piektajā Starptautiskajā Laikmetīgās dejas festivālā „VIDES DEJA”.  Tās dejotāji pērn Latgales vēstniecībā „Gors” sadarbībā ar vācu ērģelnieku Ansgaru Valenhorstu veidoja iestudējumu  „DEJA.ĒNAS.IMPROVIZĀCIJA” par pasaules radīšanu, apvienojot laikmetīgo deju, ēnu teātra principus un ērģeļmūzikas improvizāciju.
  Horeogrāfe, režisore un dejotāja Lilija Lipora horeogrāfa specialitāti apguvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Viņas izveidotais projektu teātris „Zvaigžņu Aka” („Stars’ Well”) veido laikmetīgā teātra izrādes, kurās svarīga loma ir kustībai un dejai. Lilija Lipora bijusi arī iniciatore Starptautiskajam Laikmetīgās dejas festivālam „VIDES DEJA”, kā arī veidojusi horeogrāfijas leļļu teātra uzvedumiem un muzikāli dramatiskajos iestudējumos, sacerējusi vairākas jaunrades dejas tautas deju kolektīviem. Horeogrāfe savos iestudējumos mēģina atrast veidus, kā savienot dažādus teātra veidus – ēnu teātris, objektu teātris, vides deja, laikmetīgā deja, velotriāls, performanču māksla..Tie ir tikai daži no izteiksmes līdzekļiem, kas Lilijai Liporai palīdz veidot viņas izrāžu tēlus. Dokumentālā filma par Liliju Liporu
   Dienu pirms izrādes, 14.septembrī plkst.18.00 Smiltenes Kultūras centra Mazajā zālē būs arī iespēja apmeklēt praktisku nodarbību – semināru „Deja un kustība” pie horeogrāfes Lilijas Liporas. Tai aicināti pieteikties pašdarbības kolektīvu dalībnieki un vadītāji (teātris, deja, koris un tml.), vidusskolēni, skolotāji, kā arī jebkurš interesents, kuram interesē deja, kustība un sava ķermeņa attīstība. Nodarbībā „Deja un kustība” dalībnieki iepazīsies ar mūsdienīgām dejas un kustības metodēm un tehnikām, kas attīsta praktiskas iemaņas, kuras nepieciešamas profesionālai darbībai uz skatuves, kā arī noder ikdienas dzīvē. Treniņš paredz gan individuālus, gan grupu vingrinājumus:
  • iesildīšanās – elpošanas vingrinājumi;
  • iekšējās kustības sajušana un ķermeņa valodas attīstīšana;
  • daudzveidīgu ķermeņa formu, kā emocionāla satura nesēju, meklēšana, izpildīšana un apzināšanās;
  • sadarbība ar partneriem – skatuviskās uzmanības attīstīšana;
  • grupas radošums – iegūtās iemaņas realizēt sadarbībā ar citiem grupas dalībniekiem.
   Izrādes „ĒNAS” apmeklētājiem, uzrādot biļeti uz dejas izrādi, nodarbība – seminārs „Deja un kustība” būs bez maksas (pieteikšanās rakstot uz e-pastu madara.murniece@smiltene.lv).
  Izrāde „ĒNAS” būs skatāma arī 16.septembrī plkst.19.00 Ventspils teātra namā „Jūras vārti”, 17.septembrī plkst.22.00 Olaines Mežaparka estrādē „Dzērveņu festivāla” noslēgumā, kā arī 22.septembrī plkst.19.00 Berģu Kultūras centrā.
   Izrādes video reklāma: https://www.youtube.com/watch?v=Fb-CHxm0DSE
   Dejas izrāde „ĒNAS” iestudēta ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un privāto ziedotāju atbalstu, to piedāvā Dejas atbalsta fonds „Zvaigžņu AkA” sadarbībā ar Smiltenes pilsētas domi un Smiltenes Kultūras centru.
   Biļetes uz izrādi iegādājamas „Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv vai Smiltenes Kultūras centra kasē. Biļešu cena pieaugušajiem – 5 EUR un 6 EUR, skolēniem(12+), studentiem un pensionāriem, klašu grupām (virs 10 skolēniem) – 4 EUR (skolotājam izrāde bez maksas).
 
“Tu esi te, man pretī, es to jūtu, kad saņemu no Tevis ziņu... internetā. Satikties?
Ko es teikšu, ko es.. nē, labāk, lai ir tā, kā ir. Mēs jau tiekamies - "mākonī", kā divas ēnas."
(Edgars Lipors)
   "Vairākās dejas izrādēs esmu izmantojusi ēnas, šajā darbā vēlējos tās pamatīgi izpētīt,
tā, lai pietiek, lai šis temats ir izsmelts. Šobrīd jau zinu, ka nepietiek."
(Lilija Lipora)
    "Viss sācies no mīlestības gaismas un tās ēnas. Radošuma dzinējspēks ir domu ēnas.
Pēc dzīves piepildījuma mēs kavējamies ēnu valstībā.
Dzīvnieki neskatās uz zvaigznēm, cilvēki negrib redzēt savu ēnu."
(Edgars Lipors)
  "Fiziskajā plānā viss ir vienkārši. Krīt gaisma, un ir ēna - no kaut kā. 
Bet kā ir citos plānos? Kur ir mūsu mentālās ēnas? Kā tās izpaužas? 
Varbūt līdzīgi kā fiziskajā pasaulē, tās ir un tās nav. Varbūt mēs kā apmāti cenšamies tās noformulēt, iegrožot, izprast, lai gan tam ir tāda pati jēga, kā noķert savu ēnu." 
(Modris Opelts)
"Mūsu ēna ir radīta, lai to pārvērstu gaismā."
(Viljams Plešs)
  "Ēna parāda saules stiprumu - jo lielāk ēna, jo mazāk saules...
Katrs mirklis ir izvēle - sastingt un palikt ēnā, vai dzīvot gaismā.."
(Inese Grīnvalde)
„To, ko cilvēki dēvē par savas miesas ēnu, nemaz nav miesas ēna, bet dvēseles miesa” 
(O.Vailds)