News

"ĒNAS" VIESIZRĀŽU TŪRI NOSLĒGS RĪGĀ, KC "BERĢI"
   22.septembrī plkst. 20.00 Garkalnes novada Kultūras centrā „Berģi” Lilijas Liporas dejas izrāde „ĒNAS”- laikmetīgās dejas un ēnu teātra principu sintēze – noslēgs savu viesizrāžu tūri pa Latvijas pilsētām.
  „ĒNAS” ir izrāde par mūsu saikni ar Visumu un Dievu, par dzīvību uz planētas Zeme, par nāvi un mūsu ēnām, kas ir neatņemama mūsu eksistences sastāvdaļa. Izrādē horeogrāfe Lilija Lipora risina jautājumus - Kas ir ēna? Kāda ir mana, sabiedrības, dejas un laikmeta ēna? „Izrāde ir telpa iztēlei, asociācijām, zināšanām un vienkārši baudījumam. Dejas izrādes forma dod iespēju gan lielam, gan mazam atrast sev svarīgo, interesanto,” par iestudējumu stāsta L.Lipora.
   Dejas izrādi „ĒNAS” radījusi horeogrāfe Lilija Lipora ar dejotājiem Modri Opeltu, J.V. Latvijas Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas specialitātes absolventiem Gabiju Bīriņu, Kati Pumpiņu, Reini Rešetinu, Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas specialitātes absolventiem Edgaru Šļakotu, Katrīnu Albuži, gaismu un video scenogrāfu Egilu Kupču (kopš 2003.gada veidojis gaismu scenogrāfiju un režiju visiem „Stars’ Well” projektiem), tērpu mākslinieci Gunu Stikāni, izrādes asistentiem Edgaru Liporu un Viljamu Plešu. Savukārt izrādes muzikālo noformējumu veidojuši lielu popularitāti guvušie ģitāras virtuozs Stefano Barone (Itālija) un Latvijas pianiste Liene Circene.
    Stefano Barone ir mūzikas komponists, ģitārists, producents, video mākslinieks un mūzikas skolotājs no Itālijas. Mūzikas kritiķi viņu uzskata par vienu no šī laika radošākajiem un interesantākajiem mūsdienu akustiskās ģitāras mūzikas komponistiem. Savukārt nopelniem bagātā pianiste Liene Circene ieguvusi Latvijas Lielo mūzikas balvu, uzvarējusi vairākos starptautiskos konkursos Ukrainā, Polijā, Francijā un Anglijā, tostarp kļuvusi par 7. Eirovīzijas jauno izpildītāju konkursa laureāti.
  Gandrīz visi izrādes „ĒNAS” dejotāji piedalījušies arī citās Lilijas Liporas dejas izrādēs  - "Deja. Ēnas. Improvizācija", "Krāsas" , "TURpinĀJUMS", "Odiseja Projekts", "Vecīša Cimdiņs" u.c. Vairāk par dejas tēatra kompāniju lasāms mājas lapā www.starswell.lv.
    Izrāde „ĒNAS” savu pirmizrādi piedzīvoja 2015.gada vasarā, Piektajā Starptautiskajā Laikmetīgās dejas festivālā „VIDES DEJA”.  Tās dejotāji pērn Latgales vēstniecībā „Gors” sadarbībā ar vācu ērģelnieku Ansgaru Valenhorstu veidoja iestudējumu  „DEJA.ĒNAS.IMPROVIZĀCIJA” par pasaules radīšanu, apvienojot laikmetīgo deju, ēnu teātra principus un ērģeļmūzikas improvizāciju.
    Horeogrāfe, kustību režisore un dejotāja Lilija Lipora horeogrāfa specialitāti apguvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Viņas izveidotais projektu teātris „Zvaigžņu Aka” („Stars’ Well”) veido laikmetīgā teātra izrādes, kurās svarīga loma ir kustībai un dejai. Lilija Lipora bijusi arī iniciatore Starptautiskajam Laikmetīgās dejas festivālam „VIDES DEJA”, kā arī veidojusi horeogrāfijas leļļu teātra uzvedumiem un muzikāli dramatiskajos iestudējumos, sacerējusi vairākas jaunrades dejas tautas deju kolektīviem. Horeogrāfe savos iestudējumos mēģina atrast veidus, kā savienot dažādus teātra veidus – ēnu teātris, objektu teātris, vides deja, laikmetīgā deja, velotriāls, performanču māksla..Tie ir tikai daži no izteiksmes līdzekļiem, kas Lilijai Liporai palīdz veidot viņas izrāžu tēlus. 
     Dejas izrāde „ĒNAS” iestudēta ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un privāto ziedotāju atbalstu, to piedāvā Garkalnes novada dome, Dejas atbalsta fonds „Zvaigžņu AkA”, atbalsta dejas un personības kultūras centrs „I-dejas māja”.
    Ieeja izrādē bez maksas.